Powstanie Warszawskie jest jednym z najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie. Miało ono miejsce na moment przed wkroczeniem Armii Czerwonej na ziemie polskie pod koniec II wojny światowej. Celem tego zrywu była pomoc nadciągającym wojskom radzieckim w przejęciu Warszawy.
Polacy mieli nadzieję powitać Rosjan jako gospodarze swoich terytoriów. Niestety realizacja nie poszła zgodnie z zamysłem, gdyż przegrywające II wojnę światową Niemcy (wtedy III Rzesza) miały wystarczająco sił, aby stłumić powstanie i utrzymać panowanie nad Warszawą.
Przebieg Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 charakterystycznie nazywana godziną ,,W”. Rozkaz rozpoczęcia działań zbrojnych wydał dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski ,,Bór”.
Zryw ten został zorganizowany w ramach akcji ,,Burza”, podczas której największe siły Armii Krajowej i najważniejsi jej przedstawiciele stanęli do bezpośredniej walki z okupantem, którym była III Rzesza, a więc przestali funkcjonować jako ukrywające się Polskie Państwo Podziemne, tylko zaczęli toczyć jawne działania wojenne, a nie ta jak do tej pory stosować jedynie metody zaczepne i dokuczające wrogim oddziałom. Powstanie upadło jednak po wielu zaciętych walkach i niedługim czasie trwania przypłacone olbrzymimi strata w ludziach i dorobku kulturowym.
Skutki Powstania Warszawskiego
Historycy oceniają, że zniszczenia dokonane podczas Powstania Warszawskiego były nieporównywalnie większe niż podczas największych konfliktów na terenach Warszawy. Zniszczeniu uległa większość budynków mieszkalnych, o miejscach rozrywki miejskiej takiej jak teatry nie wspominając.
Dodatkowo masowo kradziono kosztowności, więc Niemcy zrabowali dużą część kosztownych zabytków, część z nich również zniszczyli, przez co duża część dorobku kulturalnego Polaków została zniszczona. Szacuje się, że Niemcy wypędzili z miejsca zamieszkania od 500 do 550 tysięcy mieszkańców okupowanej Warszawy i blisko 100 tysięcy osób zamieszkałych w miejscowościach pod Warszawą. Duża cześć tych ludzi trafiła do obozów pracy lub obozów koncentracyjnych, gdzie większość spędziła ostatnie dni swojego życia
Warszawa została odbudowana tylko dzięki zdjęciom zachowanym z czasu przed II wojną światową. Gdyby nie te zdjęcia prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się jak wyglądała kulturalna i ściśle związana z historią część Warszawy, która obecnie charakteryzuje się wieloma interesującymi atrakcjami turystycznymi i stanowi wizytówkę miasta.